بیوگرافی

علی افضل صمدی Ali afzal samadi

دکتر در شیمی اتمی و دکترا دولتی در شیمی فیزیک اتمی

      با سلام علاقه مندم با کارهای من آشنا شوید و اگر لازم دانستید از آنها در تدریس و یا در تحقیق استفاده کنید. ابتدا خودم را معرفی کرده، سپس کتابهای درسی و کتابهای علم برای همه را که تالیف کرده ام و نیز مقالات علم برای همه را که در جراید و یا مجله های ایران چاپ شده اند را تقدیم می کنم امیدوارم مورد توجه و مورد استفاده قرارگیرند.

   من علی افضل صمدی متولد اردیبهشت ماه سال 1317 کرمانشاه ایران.  تحصیلات ابتدایی و دبیرستانی را در کرمانشاه به پایان رسانده و لیسانس شیمی را از دانشکده علوم تهران گرفتم در دانشکده علوم پاریس ابتدا بخشی از دروس شیمی اتمی دوره لیسانس را گذرانده و سپس موفق به اخذ فوق لیسانس و دکترای سیکل سوم در شیمی هسته ای ازدانشکده علوم پاریس شدم.

   ازمهر ماه سال 1347 در دانشکده علوم مشهد مشغول به تدریس دروس شیمی هسته ای و شیمی عمومی شدم.

از سال1351 تا سال 1356 به پاریس برگشته و دوره دکترای دولتی فرانسه را در دانشکده علوم پاریس و در مرکز مطالعات اتمی فرانسه واقع در ساکله گذرانده و موفق به اخذ دیپلم دکترای دولتی در شیمی و فیزیک اتمی شدم.

در سال1356 به مشهد بر گشته و با عنوان دانشیار دربخش شیمی دانشکده علوم مشهد دوباره مشغول به کار شده و تدریس دروس شیمی اتمی و شیمی تجزیه را به عهده گرفتم..

   در سال 1359 بعد از بستن دانشگاه های ایران چون در این زمان تدریس و یا پژوهشی در ایران انجام نمی گرفت ناچار به فرانسه برگشتم و مدتی در مرگز اتمی فرانسه به کمک رادیو ایزوتوپهای طبیعی و مصنوعی پژوهشها یی برای بخش پژوهشهای مرکز اتمی فرانسه انجام دادم

   در دوره دکترا ده مقاله علمی در نشریه های علمی کشورهای آمریکا فرانسه و انگلستان از کارهای پژوهشی من چاپ شد.

    در سال 1350 دانشگاه فردوسی مشهد کتاب «اصول شیمی نوین» تالیف مرا چاپ کرد و یک سال بعد تمام نسخ آن نایاب شد لذا دانشگاه حق انتشار مجدد آنرا به من داد که من آنرا در پنج هزار نسخه با بودجه شخصی چاپ کردم این تعداد نیز بزودی در سطح کشور به فروش رفت و در زمانی که در پاریس به پژوهش مشغول بودم، انتشارات خوارزمی تهران طی نامه ای از من خواست تا انتشار مجدد آنرا به آنها واگذار کنم. بعد از تجدید نظر و افزودن بخش جدیدی حق انتشار مجدد آنرا به آنها سپردم انتشارات خوارزمی تا سال 1368 چهار بار دیگر این کتاب را تحت عنوان « اصول شیمی نو» در ده ها هزار نسخه چاپ نمود و این کتاب تا این سال کتاب درسی برای درس شیمی عمومی در اغلب دانشگاه های ایران بود.

        در سال1371 کتاب « ستارگان زمین و زندگی » را تالیف کردم این کتاب در سال 1373 تجدید چاپ شد. در این کتاب چگونگی تشکیل جهان از مهبانگ گرفته تا پیدایش موجودات زنده و تحولات کره زمین از پیدایش انسان تا رفتن به سیارات منظومه شمسی را تشریح کرده ام. در آخرین فصل کتاب ضایعاتی را که بشر در محیط زیست ایجاد کرده شرح داده ام. این فصل به صورت پاورقی در 11 شماره روزنامه اطلاعات در همان زمان چاپ و با وجود گذشت 20 سال از انتشار، مطالب موجود در آن بطور کامل شرایط کنونی کره زمین را که روز به روز خطرناک تر می شود بیان کرده ام.

        در سال 1369 دانشگاه مشهد بعد از ده سال سکوت حکم اخراج مرا با عنوان اخراج به علت غیبت صادر نمود.  به دلیل علاقه ای که به پیشرفت علم در کشورمان دارم مشغول نوشتن کتاب « شیمی عمومی » شدم در سال 1375 کار تألیف این کتاب پایان یافت. انتشارات نی در آغاز با اشتیاق فراوان چاپ آنرا پذیرفت ولی مخارج بسیار زیاد، حروف چینی این کتاب تاخیر زیادی در انتشار آن ایجاد کرد که سرانجام در سال 1377 چاپ آن تمام و منتشر شد.

    سطح علمی کتاب را معادل برنامه شیمی عمومی در فرانسه گرفته بودم که قدری بالاتر از سطح سال اول دوره های لیسانس شیمی و فیزیک در امریکا و ایران بود به این دلیل همکاران دانشگاهی این کتاب را برای تدریس شیمی عمومی در سالهای اول رشته های شیمی و فیزیک انتخاب نکرده و ترجمۀ کتاب «شیمی چارلز مورتیمر» را در دانشگاه ها تدریس کرده و شیمی عمومی من را به عنوان کتاب مرجع به دانشجویان معرفی کردند و به این دلیل این کتاب تا کنون تجدید چاپ نشده است.

         این کتاب را به فرم PDF در آورده و در وب سایتم قرار داده ام. حجم کامل کتاب 11 مگا بایت است لذا آنرا هم به صورت کامل و هم در بخشهای جداگانه برای دانلود راحت در ایران، در وب سایتم قرار داده ام. و همگان می توانند آنرا به رایگان برای خود دانلود کنند. با ایمیلهایی که دریافت می کنم اطلاع دارم که بیش از هزارن نفر از آن استفاد کرده و می کنند.

        کتاب «افسانه زندگی » رادر سال1377 تالیف کردم در این کتاب نیز چگونگی تشکیل ستارگان و منظومه های آنها را تشریح کرده و با زبانی بسیار ساده فرضیه داروینی تحول موجودات زنده را بر روی کره زمین شرح داده ام.

با وجود اینک تمام نسخ این کتاب و کتاب ستارگان زمین وزندگی به فروش رفته اند ولی ناشر دیگرآنها را تجدید چاپ نمی کند.

        در سال 1386 و 1387 با تلاش فراوان این کتابها را روز آمد کرده و بخشهای زیادی با تصویرهای رنگی بدانها افزوده ام. این کتابها نیز در وب سایتم به صورت رایگان برای مطالعه جوانان کشور وجود دارند. از ایمیلهایی که دریافت می کنم، متوجه شده ام که این کتابها نیزخوانندگان بسیار دارند و افراد بسیاری از طریق ایمیل از من سپاسگزاری کرده و می کنند.

        از سال 1369 مقاله های متعددی در جراید کشور به چاپ رسانده ام.

        مشروح مقلات و اکثر کتابهایم را در وب سایتم آورده ام که می توانید با کلیک کردن بر روی هر عنوان، مقاله  یا کتابِ مورد نظر را بیابید و دانلود کنید.

        در فروردین ماه 1387 کتاب« انرژی اتمی» را نوشتم، در این کتاب مسئله شکست یا پیوست اتمها و ساختار نیروگاهها و چگونگی کاربرد اورانیم را به عنوان ماده سوخت و نیز چگونگی غنی سازی اورانیم را شرح داده و در بارۀ مسئله پر خطر زباله های اتمی و آثار مخرب آنها بر روی سلامتی افراد بشر و محیط زیست و اثر پرتوهای رادیو اکتیو بر روی موجودات زنده صحبت کرده ام.

        مطالعه این کتاب قابل استفاده به وسیله همگان می باشد .خواننده به سهولت متوجه خواهد شد که کاربرد نیروگاه های اتمی برای سلامتی افراد بشر و محیط زیست پر خطر است. این کتاب سه بار در ایران چاپ شد. ناشر پیشنهاد کرد که این کتاب را در وب سایتم قرار دهم. با تلاش فراون به مدت یکسال کتاب را روزآمد کرده ام. در این ویرایش عملا” حجم کتاب دو برابر شده و مطالب بسیار ی بدان افزوده ام و اینک به فرم PDFبرای مطالعه همگان و به صورت رایگان در وبسایتم وجود دارد.

در اواخر سال 1387 کتاب «از بی نهایت بزرگ تا بی نهایت کوچک» را نوشتم.

در این کتاب به کمک تصویرهایی که تلسکوپ فضایی هابل برای ناسا ( مرکز مطالعات فضایی امریکا) فرستاده، عظمت جهان را با بیشتر از چهل تصویر رنگی از دور ترین مکان و زمان (13.7 میلیارد سال پیش)، یکی بعد دیگری به تدریج نزدیک نمایی کرده تا به برک درختی بر روی زمین رسانده اند. از آن پس به کمک قوی ترین میکروسکوپها به درون برگ نفوذ کرده و در نهایت به مدد نظریۀ اتمی به ذرات تشکیل دهندۀ ماده رسیده اند. این تصویر ها را در کتاب به صورت رنگی آورده ام. در این کتاب عظمت کیهان را به مدد داده های علمی منتشره در رسانه ها، تشریح کرده ام. این کتاب به چاپ سوم رسیده است و مورد توجه بسیاری قرار گرفت. این کتاب نیز در کتابفروشی ها موجود است. با موافقت ناشر این کتاب را نیز با ویرایش جدید به روز کرده و داده های جدید تر از فضا و زمان بدان افزوده ام، در سال 1392 و به فرم PDF به صورت رایگان در وب سایتم قرار داده ام.

در اواخر سال 1388 کتاب  «جهان به کجا می رود ؟» ( سرنوشت سیّارۀ زمین در صد سال آینده) را نوشتم. در این کتاب شرایط خطرناک به وجود آمده در اثر  افراط و تفریط در سوخت های فسیلی را بیان کرده و گرمایش سیّاره زمین را مطرح کرده ام. به خطرهایی که سیّارۀ زمین را تهدید می کند اشاره کرده و نتیجه کنفرانسهای بین المللی را در این کتاب آورده ام. این کتاب نیز مورد استقبال قرار گرفت و تا کنون دو بار چاپ شده است. با اجازۀ ناشر این کتاب را در اواخر سال 1392 روز آمد کرده و مطالب بسیار جدید در باره آلودگی و گرمایش سیّارۀ زمین و به ویژه شرح تلاشهای فراوانی که اخیرا” مدافعان محیط زیست برای نجات سیّاره می کنند بدان افزوده ام، در بهار 1393 آنرا نیز به صورتPDF و رایگان در وب سایتم برای مطالعه همگان قرار داده ام.

    از کودکی به طبیعت و کوه نوردی علاقه داشته و به اغلب قلعه های ایران صعود کرده ام و اکنون نیز در سن باز نشستگی این ورزش را ادامه می دهم.

عکسهای فراوانی از مسیرهای متعدی که در کوه های تهران و اطراف آن وجود دارد گرفته و این عکسها را همراه با اشعاری از شعرای معاصر به صورت برنامه دیدنی ( نماهنگ ) در وب سایتم آورده ام که دیدن آنها را به بینندگان محترم توصیه می کنم .