آب را گل نکنیم

سهراب سپهری 15 مهر 1307 در کاشان به دنیا آمد. او یکی از شناخته شده‌ترین و پرخواننده‌ترین شاعران مدرن ایران است. شعرهای او به زبان‌هایی همچون انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی و ایتالیایی ترجمه شده است. سپهری پس از اخذ دیپلم در کاسان به تهران آمد و در دانشکده‌ی هنرهای زیبا مشغول تحصیل شد. سهراب، نخستین مجموعه شعر خود را که شامل اشعار نیمایی او بود؛ به نام مرگ رنگ در 1330 منتشر کرد. در سال 32 از دانشکده‌ی هنرهای زیبا فارغ‌التحصیل شد، در چند نمایشگاه نقاشی شرکت کرد و نیز، دومین مجموعه شعر خود را به نام زندگی خواب‌ها منتشر کرد.

سپهری که از مهر 1340 شروع به تدریس در هنرکده‌ی هنرهای تزیینی تهران نموده بود، در اسفند همین سال از مشاغل دولتی کناره‌گیری کرد. در همین سال، سپهری، دو فتر شعر آوار آفتاب و شرق اندوه را به چاپ رساند. آثار ادبی دیگر او عبارتنداز: منظومه‌ی صدای پای آب، منظومه‌ی مسافر، مجموعه شعر حجم سبز، ما هیچ ما نگاه و کلیاتی از اشعارش که در سال 1356 و با نام هشت کتاب منتشر شد.

سپهری برنده‌ی جایزه‌ی اول هنرهای تزیینی برای آثار نقاشی‌اش در 1339 شد. درعین حال او نشان ویژه بابت نمایش آثارش در جشنواره‌ی بین‌المللی نقاشی در فرانسه، دریافت کرد. سهراب سپهری نقاشی‌هایش را در گالری‌های گروهی و انفرادی بسیاری در تهران، برزیل، نیویورک، لوهار فرانسه و برخی کشورهای دیگر به نمایش گذشت.

این شاعر و نقاش خلاق و شوریده در اول اردیبهشت 1359 و در سن 52 سالگی در اثر ابتلا به بیماری سرطان خون در بیمارستان پارس تهران درگذشت.(نقل از نافع)

آب را گل نکنیم

در فرودست انگار، کفتری می‌خورد آب
یا که در بیشه دور، سیره‌یی پر می‌شوید
یا در آبادی، کوزه‌یی پر می‌گردد

آب را گل نکنیم
شاید این آب روان، می‌رود پای سپیداری، تا فرو شوید اندوه دلی
دست درویشی شاید، نان خشکیده فرو برده در آب

زن زیبایی آمد لب رود
آب را گل نکنیم
روی زیبا دو برابر شده است

چه گوارا این آب
چه زلال این رود
مردم بالادست، چه صفایی دارند
چشمه‌هاشان جوشان، گاوهاشان شیرافشان باد
من ندیدم دهشان
بی‌گمان پای چپرهاشان جا پای خداست
ماهتاب آن‌جا، می‌کند روشن پهنای کلام

بی‌گمان در ده بالادست، چینه‌ها کوتاه است
مردمش می‌دانند، که شقاق چه گلی است
بی‌گمان آن‌جا آبی، آبی است
غنچه‌یی می‌شکفد، اهل ده باخبرند

چه دهی باید باشد
کوچه باغش پر موسیقی باد
مردمان سر رود، آب را می‌فهمند
گل نکردندش، ما نیز
آب را گل نکنیم

3 نظر در “آب را گل نکنیم

  1. بسیار عالی
    من هر چندوقت یکبار به سایت تان سر میزدم و گاهی به خودم میگویم که ای کاش بقیه اساتید هم مثل شما وبلاگ و سایت یا حتی صفحه ای در شبکه های اجتماعی داشتند تا بهتر بتوان از اثار و تجربیات آنها بهره برد. در این دوران که دنیا همانند یک دهکده الکترونیکی شده است حیف است که از چنین امکاناتی استفاده نبرد.

  2. با درود دوست من، پاسخت را مستقیما در اینجا می دهم. معلمین و یا دانشگاهیان ایران فرصت مطالعه ندارند و باید هر طور شده مخارج زندگیشان را تهیه کنند. یک مثال ساده کتاب شیمی نو من به عنوان شیمی عمومی دراغلب دانشگاه های ایران تدریس می شد و انتشارات خوارزمی 6 با ر آنرا چاپ کرد و بیش از صدها هزارنسخه از آن فروخت و حق تالیفی هم به من نداد. در سال 1366 به من گفت ورشکسته شده ایم و دیگر کسی کتاب شیمی شما را تدریس نمی کند زیرا پنج نفر از دانشگاهیان کتاب شیمی عمومی مولتی مر را ترجمه کرده اند و آنرا تدریس می کنند( کتاب شیمی نو که در واقع شیمی عمومی بود از سال 1350تا 1366 در اغلب دانشگاه ها تدریس می شد و خودم در مشهد دوبار آنرا در ده هزار نسخه چاپ کردم و دانشگاه کابل 400 نسخه از آن را از من خرید). خوارزمی از من خواست تا کتابی شبیه به مولتی مر بنویسم. که منهم در طول پنج سال کتابی به مراتب بهتر از مولتی مر نوشتم و نشر نی آنرا چاپ کرد . مطالب این کتاب را اگر در وب سایتم نگاه کنی به مراتب سنگین تراز مولتی مر است و مطابق با شیمی عمومی فرانسه نوشته ام. کسی جرئت نکرد آن را تدریس کند. زیرا اگر نگاه کنی مطالب آن از سطح لیسانس کنونی ایران هم بالاتر است. به هر صورت از دیدگاهت سپاسگزارم صمدی

  3. دکتر علی افضل صمدی در ژانویه 15, 2021 در 4:03 ب.ظ گفت:
    با درود دوست من، پاسخت را مستقیما در اینجا می دهم. معلمین و یا دانشگاهیان ایران فرصت مطالعه ندارند و باید هر طور شده مخارج زندگیشان را تهیه کنند. یک مثال ساده کتاب شیمی نو من به عنوان شیمی عمومی دراغلب دانشگاه های ایران تدریس می شد و انتشارات خوارزمی 6 با ر آنرا چاپ کرد و بیش از صدها هزارنسخه از آن فروخت و حق تالیفی هم به من نداد. در سال 1366 به من گفت ورشکسته شده ایم و دیگر کسی کتاب شیمی شما را تدریس نمی کند زیرا پنج نفر از دانشگاهیان کتاب شیمی عمومی مولتی مر را ترجمه کرده اند و آنرا تدریس می کنند( کتاب شیمی نو که در واقع شیمی عمومی بود از سال 1350تا 1366 در اغلب دانشگاه ها تدریس می شد و خودم در مشهد دوبار آنرا در ده هزار نسخه چاپ کردم و دانشگاه کابل 400 نسخه از آن را از من خرید). خوارزمی از من خواست تا کتابی شبیه به مولتی مر بنویسم. که منهم در طول پنج سال کتابی به مراتب بهتر از مولتی مر نوشتم و نشر نی آنرا چاپ کرد . مطالب این کتاب را اگر در وب سایتم نگاه کنی به مراتب سنگین تراز مولتی مر است و مطابق با شیمی عمومی فرانسه نوشته ام. کسی جرئت نکرد آن را تدریس کند. زیرا اگر نگاه کنی مطالب آن از سطح لیسانس کنونی ایران هم بالاتر است. به هر صورت از دیدگاهت سپاسگزارم صمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *